VIDEOBLOG (Jan Handl)

Vše o videoobsahu na internetu... a samozřejmě i autorská videa... videovtipy... trailery...
 

Tipy pro začínající maminky a tatínky

Pokud s vám nedávno narodilo miminko, jistě uvítáte pár tipů, jak si ulehčit a zpříjemnit první měsíce s novým členem rodiny. Elektronických zařízení pro kojence a rodiče je mnoho a některé z nich možná neznají ani ti zkušenější.

Více na Lupě.
20.12.2009 19:27:47 | 0 komentářů
stálý odkaz

Hudební videoserver VEVO odstartoval

Projekt VEVO jako výsledek snažení YouTube a nahrávacích společností odstartoval 8. prosince, zatím jenom v Americe. Nabízí známé interprety, standardní funkce a starý známý model získávání peněz z reklamy. Přesto znamená další velký krok ke skutečně legálnímu a oficiálnímu poskytování zábavy na Internetu.

Více na Lupě.
15.12.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Hračky od ježíška

V posledních letech se na trhu elektronických zařízení objevuje řada přístrojů, které budí dojem samoúčelných hraček, jež v podstatě k ničemu nejsou. Zvládají totiž v podstatě jen jednu funkci, což může být v dnešní době univerzálních notebooků či chytrých mobilních telefonů málo. Jejich komerční úspěch však svědčí o tom, že ne všichni se ně dívají s nedůvěrou. WikiReader je přístroj, který má v paměti uloženy přes tři miliony článků z internetové encyklopedie Wikipedia.org. V heslech se listuje pomocí tří tlačítek; víc jich tato krabička připomínající dětskou hru ani nemá, protože už nic jiného neumí.

Více v Respektu.
13.12.2009 18:25:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Sledujeme pohyb dětí, babiček, psů…

Pokud nám nestačí být po dohledem veřejných i soukromých kamerových systémů, můžeme „Velkého bratra“ podpořit i jednotlivě. Nechat kamarády sledovat, kde se zrovna pohybujeme, případně jsou k dispozici zařízení s GPS, která monitorují pohyb nejenom aut, ale i lidí a zvířat.

Více na Lupě.
13.12.2009 18:20:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Videoobsah: Jak si v USA stojí televize, online video a mobilní telefony?

Společnost Nielsen čtvrtletně připravuje dokument “Three Screen Report”, tedy srovnání tří hlavních “obrazovkových” zdrojů zábavy. Tedy televize, počítače a mobilního telefonu. Dále je sledována obliba klasického televizního vysílání, online videa a sledování záznamů pořadů z přehrávačů. Online video a DVR (kategorie digital video recorder) neustále rostou, tradiční televize zůstává silná.

Více na Lupě.
09.12.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Chytťe si svého kriminálníka

V Londýně je prý 4,2 milionu CCTV kamer, které pokrývají skoro každý kout města. Nikde není více kamer, ať už poměřujeme jejich počet nebo číslo obyvatel připadajících na jednu kameru. Londýn je tedy ideální prostředí pro zábavnou hru, kterou je sledování záběrů z kamer a snaha o přivýdělek v podobě odměny za zjištěné nekalosti.

Více na Lupě.
06.12.2009 18:30:00 | 1 komentářů
stálý odkaz

Dobrá rada nad zlato

Pokud umíte zapnout počítač (ano, teď trochu přeháním), může se vám lehce stát, že vás okolí začne považovat za počítačového experta. A z toho vyplývá obrovské množství dotazů na nejrůznější záludnosti IT oblasti.

Více na Lupě.
30.11.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Microsoft, Google a Murdochova News Corp

Nejenom v posledních týdnech je trojice gigantů Microsoft, Google a News Corp v centru pozornosti příznivců online zpravodajství. List The Financial Times přišel v pondělí 23. listopadu s dost překvapivou zprávou – Microsoft prý jednal s Murdochovou společností News Corp o dohodě, která může přinést velmi překvapivé rozuzlení zápletky týkající se placeného zpravodajství na internetu.

Více Marketing Journal.
27.11.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Top 10 mobilních služeb pro rok 2012

Které aplikace a technologie pro mobilní telefony budou v roce 2012 nezbytné? Podle názorů analytiků jde o klíčovou desítku, která bude rozhodovat nejen o budoucnosti operátorů, ale i o dalších hráčích na trhu. Můžeme si tedy udělat obrázek o tom, co všechno by měly zvládat mobilní telefony i operátoři za tři roky.

Více na Lupě.
26.11.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Máme krabičky na všechno!

Mobilní telefon umí přehrávat hudbu, fotit, nabízí stovky aplikací, přístup k Internetu. Pak jsou tu navigace, fotoaparáty, kamery, netbooky. Krabiček je dost a některé toho umí hodně. Přesto se na trhu objevují specializovaná zařízení, která umějí třeba jenom Twitter nebo Wikipedii. I když funkce, které nabízejí, se dají lehce suplovat Internetem v mobilu, mají určité kouzlo.

Více na Lupě.
22.11.2009 14:20:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Naše data chtějí znát skoro všichni

A světe div se, někomu se to dokonce nelíbí. Ceny Big Brother Awards dostaly úřady i firmy, „velkých bratrů“ je stále dost. Problémem často není shromažďování dat jako takové, ale to, co se s nimi děje potom a kdo do nich vidí.

Více na Lupě.
22.11.2009 14:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Webová „drbna“

Klíčový pro Twitter bude v Česku příští rok, který ukáže, zda se „zasekl“, nebo mu bude fanoušků přibývat. Co mají společného Barack Obama, Arnold Schwarzenegger, Demi Mooreová, David Lynch, Elijah Wood, Britney Spearsová či Jamie Oliver? Používají Twitter, službu, jejímž prostřednictvím můžete umístit na web text o 140 znacích (tzv. tweet) a zpřístupnit ho lidem, kteří jej chtějí číst.

Více v Respektu.
09.11.2009 21:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Kdo utrácí za hudbu na Internetu?

Podle průzkumu vedeného v Británii jsou to kupodivu i ti, kteří hudbu sdílejí nelegálně. Dokonce platí v průměru víc, než ti „slušní“. Stahování nelegální hudby možná opravdu stimuluje posluchače k zaplacení za obsah, který se jim zalíbí. Logické…

Více na Lupě.
07.11.2009 10:40:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Román v mobilu?

Vznikají speciální romány určené pro mobilní telefony a mají úspěch. Není to žádný Shakespeare nebo Harry Potter, ale kratičké kapitoly mládeži vyhovují. Má něco podobného naději na úspěch?

Více na Lupě.
01.11.2009 17:30:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Top 10 strategických technologií pro rok 2010

Analytická společnost Gartner vybrala deset nejzajímavějších technologií a trendů pro příští rok. Desítka má mít pro většinu firem strategický význam, stačí si jenom vybrat, kterou cestou jít.

Více na Lupě.
29.10.2009 08:50:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Twitter zvládne i stoletá dáma

Naprostá většina uživatelů sociálních sítí není vůbec zajímavá. Ovšem najdou se výjimky, které stojí za zmínku. Třeba Ivy Bean, fanynka Facebooku a Twitteru, je zvláštní tím, že je pravděpodobně nejstarším člověkem v sociálních sítích.

Více na Lupě.
25.10.2009 16:15:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Street View zeštíhluje

Český Street View byl u nás spuštěn s velkou parádou, respektive uživatelé se hned první den mohli zbláznit při prohlížení pražských ulic, případně dálnice D1. Všichni hledali svůj dům či auto. Mně se podařilo najít sebe…

Více na Lupě.
19.10.2009 22:35:15 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jak měřit své marketingové úspěchy na sociálních sítích?

Podle výzkumu serveru eMarketer.com měří úspěch svých marketingových kampaních na sociálních sítích pouze 16 % společností. Na Twitteru, Facebooku nebo YouTube je obrovské množství komerčních profilů a aktivit, ale jenom minimum jejich provozovatelů se snaží zjistit, zda jsou sociální sítě pro firmu přínosem a zda se přítomnost na nich vyplácí.

Více Marketing Journal.
13.10.2009 21:55:33 | 3 komentářů
stálý odkaz

Revoluce už byla

Mobilní telefon iPhone od společnosti Apple se stal slavným, ještě než byly k dispozici jeho první fotografie a než se veřejnost dozvěděla, co vlastně umí. Apple má při uvádění produktů na trh jednu nespornou výhodu – nemusí masivně investovat do reklamy, slávu značky šíří hlavně spokojení uživatelé. Na trhu mobilních telefonů neexistuje přístroj, o kterém by se tolik mluvilo a psalo. Každý nový model nebo jen upgrade systému je očekáván s nadšením, uživatelé obvykle přimhouří oči nad nedostatkem, za který by třeba konkurenční Nokia byla kritizována.

Více Respekt.
12.10.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Do sociálních sítí začínají téct peníze ve velkém

Online reklama v sociálních sítích má pro příští rok dobře našlápnuto. Stejně tak, jako stoupá čas trávený v sociálních sítích, budou stoupat i útraty inzerentů. Facebook se přitom dostal z červených čísel až nedávno.

Více na Lupě.
11.10.2009 17:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Doprava zdarma v newsletterech eshopů funguje

Společnost Experian CheetahMail se ve svém průzkumu podrobněji podívala, jak na americkém trhu funguje nabídka dopravy zdarma v newsletterech eshopů. Celkem očekávané bylo zjištění, že pokud je nabízena doprava zdarma, zákazníci více nakupují, respektive je lepší konverzní poměr. S tímto zajímavým marketingovým nástrojem lze ale v oblasti nabídek produktů a služeb pomocí e-mailu pracovat daleko efektivněji, než se pouze rozhodnout, zda ho využít nebo ne.

Více Marketing Journal.
06.10.2009 17:20:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Sociální sítě e-mail neohrožují

I když to někomu může přijít divné, výzkum ukázal, že používání sociálních sítí neznamená, že jejich uživatelé používají méně e-mail. Spíše naopak.

Více na Lupě.
04.10.2009 18:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Snaha regulovat internetové video v Česku je spíše odsuzována

Brzy nás možná čeká novinka – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání hodlá regulovat internetový videoobsah. Do Parlamentu se dostane Vládní návrh zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání a o změně některých zákonů. Je něco takového zapotřebí?

Více na Lupě.
01.10.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

E-mail, čili spam

Nevyžádaná pošta tvoří až 96 procent veškeré e-mailové komunikace. Jenom čtyři ze sta e-mailů tedy nejsou spam a situace se stále zhoršuje. Nevyžádaná pošta propaguje nejrůznější výrobky a léky, ale také například hazard provozovaný přes internet.

Více v Respektu.
28.09.2009 19:50:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Maminky berou Facebook útokem

To je fajn, ale hlavně, aby tam nebyla ta moje, říkáte si asi. Faktem ale je, že matky jsou častějšími uživatelkami Facebooku než průměrný internetový uživatel. Což samozřejmě neuniklo marketérům, takže můžeme čekat záplavu reklam na pleny a fanouškovské stránky školek?

Více na Lupě.
26.09.2009 10:30:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Čtenáři za online zpravodajství platit nechtějí

Mediální moloch Ruperta Murdocha se chystá zpoplatnit online obsah, ovšem jeden z výzkumů naznačuje, že to budou mít provozovatelé zpravodajských webů dost těžké.

Více Marketing Journal.
26.09.2009 10:20:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

56 % evropské populace používá Internet

Více než polovina Evropanů (respektive obyvatel Evropské unie) používá Internet, většina z nich vysokorychlostní. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise, která mimo jiné potvrzuje silný růst od roku 2005. Ve vysokorychlostním připojení a penetraci mobilních telefonů je Evropa dokonce první na světě.

Více na Lupě.
24.09.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Sestavte si rodokmen

Internetová služba MyHeritage.cz někomu přinese hlavně zábavu, jinému uživateli však může pomoci objasnit historii jeho rodiny. Jde o sociální síť, která umožňuje jednoduše vytvářet elektronický rodokmen, sdílet rodinné fotografie, pořádat rodinná setkání a vyhledávat předky a příbuzné, kteří žijí třeba v zahraničí.

Více v Respektu.
20.09.2009 18:50:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Nové časy? Fotbal živě exkluzivně na Internetu?

Anglie se může těšit na fotbalové mistrovství, kvalifikace je v kapse. Hlavně díky tomu o televizní práva nebyl takový zájem, takže dojde k přelomové události – další zápas bude odvysílán exkluzivně na Internetu.

Více na Lupě.
19.09.2009 09:20:00 | 1 komentářů
stálý odkaz

Správci sítě nás mají v hrsti

O soukromá data ve firemní síti nepřijde ten, kdo tam žádná nemá.

Více v Respektu.
14.09.2009 18:20:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Statistiky a čísla od Googlu, trochu jinak

Společnost Google představila bez velkých fanfár projekt Google Internet Stats, který jistě uspokojí milovníky čísel a statistik týkajících se Internetu. Jde o jednoduše tříditelné a vyhledávatelné informace z IT a příbuzných oborů.

Více na Lupě.
14.09.2009 18:10:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Stará dobrá televize

I nejmladší generace zůstává generací spíše televizní než internetovou.

Více v Respektu.
06.09.2009 18:30:13 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jak se kradou články a fotky

Pokud publikujete na Internetu, asi jste také zažili situaci, když se váš materiál objevil v jiném médiu (mnohdy i ve velkém) s podpisem autora, jehož jméno to vaše nepřipomínalo ani náhodou.

Více na Lupě.
05.09.2009 10:20:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Proč Twitter neláká mládež?

Teenageři si Twitter prostě neoblíbili, dokazují to výzkumy i pouhý pohled na libovolný vzorek těch, které sledujeme. Je Twitter „drahý“ nebo nebezpečný? Ne, dětem se prostě nelíbí a stěžují si, že je tam málo jejich kamarádů.

Více na Lupě.
02.09.2009 08:10:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Čeští politici si zamilovali sociální sítě

Naši místní politici si po vzoru amerického prezidenta Obamy oblíbili sociální sítě a Facebook zvlášť. Kouzlu Facebooku podléhají všichni napříč politickým spektrem, pravice i levice. Kromě soukromých profilů jednotlivých leaderů politických stran vznikají i skupiny a stránky, oficiální i neoficiální.

Více Marketing Journal.
02.09.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Lze žít bez e-mailu?

Nad vyřizováním elektronické pošty trávíme zbytečně moc času, jsou i jiné způsoby komunikace.

Více v Respektu.
31.08.2009 08:50:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

YouTube nabízí autorům podíl ze zisku

Videoserver YouTube přišel se zajímavou novinkou, u populárních dílek bude jejich autorům nabízet možnost získat část výdělku z reklamy. A to nově i za nahrání jediného úspěšného videa. Zatím pouze v USA, nicméně mezinárodní verze programu pro sdílení zisku prý na sebe nenechá dlouho čekat.

Více na Lupě.
30.08.2009 14:45:48 | 0 komentářů
stálý odkaz

Příznivci videoher jsou starší, než si myslíme

Pokud máte také představu, že počítačové hry jsou hlavně doménou dětí, určitě vás překvapí výsledky výzkumu, který zjistil, že průměrný hráč je ve věku 35 let a více.

Více na Lupě.
24.08.2009 18:06:47 | 0 komentářů
stálý odkaz

Hype křivka od Gartnerů aneb úspěšnost nových technologií

Analytická společnost Gartner zveřejnila Hype křivku, která hodnotí vyspělost IT technologií a jejich připravenost na implementaci. Jakou budoucnost mají technologické novinky a jak je to s jejich uváděním do praktického života? RFID technologie se prý prosazují velmi pomalu. Mikroblogování a sociální software se na křivce nachází v oblasti deziluze a zklamání.

Více na Lupě.
20.08.2009 09:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Co zajímá děti na Internetu? Video a sex

Není to jistě překvapivé zjištění, že se děti chtějí něco dozvědět o sexu na Internetu. Koneckonců kde jinde, že? Rodiče se stydí, nebo nemají čas. Výsledky toho, co děti vyhledávají na Internetu, jsou přesto docela překvapivé.

Více na Lupě.
15.08.2009 15:20:00 | 1 komentářů
stálý odkaz

Co všechno se můžeme dozvědět na Facebooku?

Třeba že je bývalý kolega nevěrný své ženě, že se obchodní partnerka ráda fotí v prádle a že dost známých holduje lehkým drogám. Facebook je zkrátka nevyčerpatelná studnice informací…

Více na Lupě.
12.08.2009 08:50:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Listia, aukce věcí, které jsou zadarmo

Dražit se dá i bez peněz, pomocí kreditů. Konkurence eBay je na světě, nový projekt Listia umožňuje lidem zbavit se zdánlivě nepotřebných věcí, které se jiným mohou hodit.

Více na Lupě.
08.08.2009 10:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jací jsou američtí uživatelé bezdrátového Internetu?

Americká organizace Pew Internet and American Life Project se ve svém výzkumu podrobně podívala na americké uživatele bezdrátového Internetu. Jak Internet používají, z jakých zařízení a jak často? Více než polovina Američanů má bezdrátový přístup k Internetu, z notebooků, mobilních telefonů, MP3 přehrávačů a herních zařízení.

Více na Lupě.
03.08.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Britští státní zaměstnanci mají používat Twitter

Britové nejsou v oblasti používání sociálních sítí rozhodně konzervativní. Právě naopak, vláda nabádá své úředníky, aby používali Twitter, například pro ohlašování důležitých událostí.

Více na Lupě.
01.08.2009 11:20:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

LinkedIn pro začátečníky

Jak založit a vyplnit profil a jak používat sociální síť LinkedIn? Zkuste servis pro budování sítě profesních kontaktů a tvorbu online životopisu s referencemi. Používejte aplikace, doporučte své současné a bývalé kolegy. Třeba si najdete i zajímavou práci.

Více na Lupě.
31.07.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Budoucnost sociálních sítí

Sociální sítě ovlivňují náš život a ostatně i klasická média čím dál tím více. Zkusme si zavěštit a tipovat, jak budou vypadat za několik let. Co bude s YouTube, Twitterem a Facebookem? Význam sociálních sítí bude stoupat, to je více než jasné.

Více Marketing Journal.
28.07.2009 09:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Amazon.com nakupuje za miliardu, prodejce bot

Nákup to není jen tak ledajaký. Toto obrovskou sumu vysolí americký internetový gigant za online prodejce bot Zappos. Jde o poměrně zajímavý krok…

Více na Lupě.
25.07.2009 08:50:03 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jací jsou uživatelé sociálních sítí?

Marketéry jistě zajímá, jací jsou uživatelé sociálních sítí, konkrétně Twitteru, Facebooku, MySpace a LinkedIn. Výzkum odhaluje jejich zvyky a zájmy a poskytuje zajímavý pohled na uživatele jednotlivých sítí. Kde jsou ti nejbohatší a která síť má nejvíce loajální uživatele?

Více na Lupě.
23.07.2009 08:55:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Američané se v recesi upínají k Internetu

„Krize“ v Americe paradoxně pomáhá Internetu, lidé hledají hlavně práci a rady jak ušetřit. Populární je také publikování a šíření názorů na ekonomickou situace. A z Američanů se stávají „online economic users“, dříve skoro chráněný druh.

Více na Lupě.
18.07.2009 10:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

EU chce chránit uživatele sociálních sítí

Evropská komise, respektive její orgán pro ochranu osobních dat a jejich bezpečnost, představila dokument a návrhem regulace sociálních sítí jako jsou Facebook, Líbímseti nebo Twitter. Uživatelé by si měli být jistí, že jejich data jsou v bezpečí. Zbytečná obava? Zřejmě ne, uživatelé na sebe vykecají až příliš mnoho...

Více na Lupě.
15.07.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

České celebrity Facebook nebaví

Známí čeští uživatelé Facebooku, umělci a politici, až na čestné výjimky Facebook nepoužívají. Svůj profil neaktualizují, neposílají fanouškům novinky. Přitom při potenciálu několika stovek či tisíc přátel by se, myslím, vyplatily pozvánky na koncert nebo představení.

Více na Lupě.
12.07.2009 15:05:05 | 0 komentářů
stálý odkaz

Lze na Twitteru dělat marketing?

Ano, zcela určitě. Příkladem může být i úspěch společnosti Dell, která jenom díky svému slevovému kanálu na Twitteru vydělala 3 miliony dolarů. A nemusí jít jenom o peníze, cílem může být i budování značky, monitoring médií nebo funkce helpdesku. S Twitterem se prostě vyplatí začínat, přečtěte si praktické návody a příklady úspěšného použití.

Více v Marketing Journalu.
08.07.2009 16:40:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Teenageři stále „žerou“ televizi

Výzkum přinesl opravdu překvapivé zjištění, že u „náctiletých“ stále v zábavě vede televize. Byl tak popřen jeden z nových mediálních mýtů, který hovoří o tom, že se mladí baví hlavně sledováním videa na Internetu.

Více na Lupě.
05.07.2009 12:43:28 | 0 komentářů
stálý odkaz

Proč by Čína neměla zakazovat porno?

Odpověď je jednoduchá. Porno totiž k technologiím táhne miliony lidí, kteří by jinak neměly potřebu je využívat. Hambatý obsah odjakživa posunoval technologie i uživatele dopředu. Vzpomenete si, proč jste si před lety kupovali první videopřehrávač? Kvůli pohádkám to asi nebylo...

Více na Lupě.
27.06.2009 09:34:10 | 0 komentářů
stálý odkaz

Twitter pro začátečníky

Chcete se naučit mikroblogovat, tedy používat populární Twitter? Jak se přihlásit, nastavit účet, najít lidi a sledovat je? Jak vyhledávat a psát o populárních tématech? Co je to „bio“ a „follower“? Článek je určen začátečníkům.

Více na Lupě.
26.06.2009 10:30:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Sociální sítě jako marketingové kolbiště

Facebook a Twitter, tedy jedny z nejpoužívanějších internetových sociálních sítí, lákají čím dál tím více uživatelů. S tím samozřejmě souvisí aktivity marketérů, kteří se snaží všemožně využívat možností k oslovení zajímavých cílových skupin. Jak lze marketingově komunikovat v sociálních sítích a proč to uživatelé nemají rádi? Pohořeli politici na Facebooku?

Více na Marketing Journal.
24.06.2009 18:40:48 | 0 komentářů
stálý odkaz

Tetris v číslech

To, že populární hra Tetris oslavila před nedávnem 25. narozeniny, víme asi všichni. K dispozici je ale dost dalších, zajímavějších čísel. Tetris je jednou z nejúspěšnějších a nejpodávanějších her přesto, že je stvořil ruský vědec před čtvrtstoletím…

Více na Lupě.
23.06.2009 10:30:44 | 0 komentářů
stálý odkaz

Twitter, jeho trendy a návštěvnost

Společnost HubSpot představila dokument “State of Twittershere”. Materiál shrnuje vývoj Twitteru a upozorňuje na trendy a nejdůležitější statistiky a ukazatele. Jak jsou uživatelé aktivní a jaké jsou nejčastější chyby? Jaká je skladba “tweetů”?

Více na Lupě.
16.06.2009 09:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Ajťáci šmírujou, čím dál tím víc

Ano, je to skutečně pravda, nejde o žádnou báchorku. Podle agentury Reuters správci sítí a ti další hoši od drátů, serverů a aplikací velmi rádi čtou to, do čeho jim nic není a co lze považovat za soukromé.

Více na Lupě.
13.06.2009 14:50:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

PDA pro předškoláky

Děti musíme na přetechnizovanou dobu připravovat od malička. Dokonce vznikl přístroj, který je má za úkol naučit pracovat s PDA. Děti ještě ani nehodí do školy a už si zvykají na „gadgety“. Je to dobře?

Více na Lupě.
10.06.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Facebook pro začátečníky

Nejpopulárnější světová sociální síť Facebook brzy přivítá miliontého českého uživatele. Noví uživatelé snad využijí návod pro úplné začátečníky, který jim pomůže v přihlášení, orientaci na Facebooku, při nastavení profilu, zajištění bezpečnosti, komunikaci a sdílení dat.

Více na Lupě.
09.06.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jak si mě fotil Google

Ano, měl jsem to štěstí, že jsem se stal očitým svědkem průjezdu snímkovacího vozu společnosti Google pražskou ulicí. Zajímavý zážitek, škoda, že budu zachycen s široce otevřenými ústy…

Více na Lupě.
05.06.2009 09:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jsem fachidiot?

Fachidiocie, aneb oborová zaslepenost. V souvislosti s počítači, technologiemi a Internetem dává tento pojem smysl. Také jste se někdy snažili řešit běžný problém v IT stylu? Mnohdy je to dost nešikovný přístup.

Více na Lupě.
30.05.2009 12:30:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

České děti a Internet

Výzkumná společnosti TNS AISA zrealizovala pro Nadaci Naše dítě bezplatně výzkum v českých rodinách týkající se chování dětí na Internetu. Jak jsou na tom české děti s Internetem? Co všechno jim hrozí?

Více na Lupě.
29.05.2009 08:55:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Na dovolenou s MP3 knihou

A zadarmo. Prázdniny se blíží a Český rozhlas udělal velkou radost všem línějším milovníkům české klasické literatury. Nemusí se lopotit se čtením, mohou jenom poslouchat.

Více na Lupě.
23.05.2009 18:45:18 | 0 komentářů
stálý odkaz

Twitter pro pokročilé

Mikroblogovací systém Twitter je velmi jednoduchý, existují ale tisíce aplikací a pomůcek pro pokročilé uživatele. Sdílení fotek, statistiky, grafy, zkracovače linků, seznamka, ohodnocování účtů, ankety, sdílení hudby. Pomocí Twitteru a nejrůznějších nadstaveb toho lze dělat opravdu hodně.

Více na Lupě.
20.05.2009 09:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Uživatel Twitteru píše už i z vesmíru

Mike Massimino, americký astronaut, je prvním člověkem, který posílá tweety (rozuměj používá Twitter) z vesmíru. Fenomén mikroblogování se šíří neuvěřitelnou rychlostí, a to i do těch nejneuvěřitelnějších a nejvzdálenějších končin.

Více na Lupě.
16.05.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Vine: Microsoft jde do světa sociálních médií s bezpečnostními informacemi

Microsoft připravuje projekt Vine, aplikaci, které má spojit sociální sítě, systém jednotných bezpečnostních informací a další funkce do jednoho místa. Uživatelé napjatě čekají na uvolnění beta verze, co bude Vine umět? Dojde k ideálnímu spojení sociálních funkcí a bezpečnostních alertů?

Více na Lupě.
12.05.2009 09:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Bojíte se Googlu, že vás bude šmírovat na ulici?

Street View od Googlu je perfektní věc. Technologický gigant zmapuje nějaké město a vy si ho pak můžete prohlížet v pohodlí pokoje. Někomu ovšem mapování měst vadí kvůli porušení soukromí.

Více na Lupě.
10.05.2009 17:30:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Co je největší hrozba pro sociální sítě?

Aplikace. Nebo vás dokáže něco na sociálních sítích naštvat ještě více? Kvízy, doplňovačky, ankety, pozvánky do nesmyslných skupin. Jak by byly sociální sítě krásné a příjemné, bez zbytečného balastu…

Více na Lupě.
06.05.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Nielsen: Jaké jsou trendy Internetu?

Dokument The Global Online Media Landscape od výzkumné společnosti Nielsen shrnuje zajímavé celosvětové trendy v užívání Internetu. Prostor věnuje i mobilnímu Internetu, sociálním sítím a videoobsahu.

Více na Lupě.
05.05.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Týden v technice: mobil s projektorem, SMS ze zahraničí zlevní

Samsung představil mobilní telefon s projektorem. Kromě Windows 7 chystá Microsoft i další verzi operačního systému. Textové zprávy ze zahraniční zlevní v půlce prázdnin. AVG představuje nový software proti nebezpečí z internetu.

Čtěte na Profit.
27.04.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

LinkedIn – zrcadlo vaší kariéry

Sociální síť může mít někdy smysl i pro ty, kteří neradi sdílejí fotky a nechatují s kamarády. LinkedIn nabízí skvělý servis pro budování sítě profesních kontaktů a tvorbu online životopisu s referencemi. Co všechno LinkedIn umí?

Více na Lupě.
24.04.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jak zabíjet čas na Internetu?

Myslíte si, že se na Internetu můžete nudit? S návodem, jak zabíjet čas na Internetu, jenom těžko. Televize, knihy, staří kamarádi, flashové hry, odpovědi na veškeré otázky – to všechno vám vezme hodiny času… Tento návod nedoporučuje deset z deseti zaměstnavatelů.

Více na Lupě.
19.04.2009 09:49:39 | 0 komentářů
stálý odkaz

VEVO, aneb YouTube a Universal chystají videoprojekt

UMG (Universal Music Group) vstupuje do partnerství s Google, respektive s YouTube. Oba velikáni spojí síly v projektu VEVO. Hlavně Universal si od projektu slibuje nejenom zisky, ale i prvenství na kolbišti videoserverů. Máme se na co těšit?

Více na Lupě.
15.04.2009 08:50:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Popovídejte si s diktátorem!

Nejenom americký prezident Obama (nebo spíše jeho tým) využívá pro kontakt s veřejností mikroblogování na Twitteru. Existuje několik profilů, které se tváří jako oficiální kanál venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Jeden z nich je asi pravý, takže neváhejte a diskutujte s diktátorem!

Více na Lupě.
14.04.2009 08:05:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Týden v technice: nový odolný mobil, konec podpory Windows XP

Samsung představuje nový mobil určený do náročných podmínek. Oblíbený BlackBerry mohou využívat i nefiremní zákazníci. Microsoft skončí podporu Windows XP, Google bude mapovat Prahu pro Street View.

Více Profit.
14.04.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jak se hlídají hranice mezi USA a Mexikem?

Kromě jiného i na dálku, třeba z Austrálie. Technologie umožňují hospodským povalečům sledovat dění na hranicích tisíce kilometrů daleko. Aneb práskněte si svého pašeráka…

Více na Lupě.
07.04.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Týden v technice: UPC zrychluje internet, nový mobilní telefon pro manažery

UPC zrychluje internet stávajícím zákazníkům. Český statistický úřed představil studii „Informační společnost v číslech 2009“. Jak jsou k internetu připojeny podniky? HTC představuje mobilní telefon pro příznice e-mailu. Evropská unie tlačí na snižování cen roamingu.

Více Profit.
06.04.2009 19:22:17 | 0 komentářů
stálý odkaz

Sociální sítě, to není jenom Facebook

Facebook znají všichni, ale sociálních sítí s celosvětovou popularitou existuje samozřejmě daleko více. Některé jsou určené čistě pro sdílení informací a zábavu, jiné pomáhají hledat práci, případně sdružují členy určitého etnika nebo umělce profesionální i amatérské. Znáte je?

Více na Lupě.
31.03.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Týden v technice: nová úsporná tiskárna, Skype vládne mezinárodním hovorům

Hewlett-Packard má nové úsporné tiskárny pro malé a střední podniky. Česká společnost uvádí na trh tenkou navigaci. Služby mobilních operátorů jsou u nás drahé. Mezinárodním hovorům dominuje Skype.

Více Profit.
30.03.2009 08:05:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

A televizi už můžete vyhodit…

Tři čtvrtiny lidí nové generace (14 – 25 let) prý považuje počítač za zábavnější věc než televizi. Ano, není se co divit, je to logické. Ale že bychom mohli televizi vyhodit? Jsme schopní se bez televize obejít, i když nás víc baví počítač?

Více na Lupě.
30.03.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Týden v technice: prodej počítačů rostl, České dráhy míří na silnice, regionální letiště úspěšná

Loni stoupl počet počítačů prodaných v Česku, vyhlídky pro letošek jsou ale pesimistické. Nokia bude propouštět, domény stále lákají spekulanty. ČEZ vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů, České dráhy plánují autobusovou divizi, regionální letiště si vedou dobře.

Loni prodeje počítačů rostly, letos je očekáváno ochlazení

Prodej počítačů v Česku v roce 2008 podle analytické firmy Gartner stoupl o 19 procent na 1,177 milionu. Zájem byl hlavně o notebooky, jejich prodej vzrostl o 35 procent na 721 300 kusů, stolních počítačů se prodalo 456 100 kusů, tento segment stagnuje. Výhled společnosti Gartner pro letošní rok naznačuje ještě větší pokles zájmu o stolní počítače a nárůst prodeje netbooků, tedy malých a levných přenosných počítačů.

České dráhy zajímá i silniční doprava

Vedení Českých drah potvrdilo, že chystá autobusovou divizi. Autobusy mají obsluhovat regiony, které dosud největší místní železniční dopravce neměl jak obsloužit. České dráhy hodlají kopírovat rakouský model, Rakouské spolkové dráhy jsou totiž největším autobusovým dopravcem v zemi se svou dceřinou společností Postbus.

Elektřina z obnovitelných zdrojů pro 370 000 domácností

Energetická skupina ČEZ loni vyrobila v obnovitelných zdrojích v ČR 1 308 250 MWh elektřiny. Ve srovnání s 1 203 335 MWh v roce 2007 jde o nárůst 8,7 procent. V praxi to znamená pokrytí spotřeby více než 370 tisíc domácností. Skupina ČEZ připravuje v budoucnu zejména podstatné zvýšení výroby spalováním biomasy. V horizontu několika let se počítá s výrobou 1 milionu MWh elektřiny spalováním biomasy, což je trojnásobek loňské výroby.

Aktivita doménových spekulantů neustává

Firmy i osobnosti se stále více potýkají s takzvaným cybersquattingem, tedy s registrací domény shodné či podobné s obchodní firmou či ochrannou známkou jiné osoby. Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) loni musela řešit rekordních 2329 případů cybersquattingu. Je to o osm procent více než v roce 2008. Od prvního případu cybersquattingu v prosinci 1999 do prosince 2008 WIPO obdržel již 14 663 stížností, které se týkaly zneužití 26 262 domén. Na počtu stížností se nejvíce podílejí firmy a lidé z USA, a to z více než čtyřiceti procent.

Nokia bude propouštět

Světová jednička ve výrobě mobilních telefonů Nokia propustí v příštích měsících v několika divizích po celém světě asi 1 700 zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je snížení nákladů. S koncem roku 2008 měla Nokia podle svých internetových stránek 125 829 zaměstnanců. Nokia již v lednu oznámila, že plánuje ve své hlavní divizi mobilních telefonů snížit náklady o více než 700 milionů eur (18,6 miliardy Kč). Kromě divize mobilních telefonů postihne propouštení také marketingovou divizi a divizi firemního vývoje a podpory.

Malá česká letiště nabývají na významu

Počet cestujících, kteří prošli letišti regionálními letišti v Česku (Brno, Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary), dosáhl loni 1,017 milionu, což je o dvanáct procent víc než v roce 2007. Služeb brněnského letiště v Tuřanech využilo poprvé v jeho historii přes půl milionu lidí. Pro srovnání – v Ruzyni bylo loni odbaveno více než 12 milionů cestujících.

22.03.2009 10:01:56 | 0 komentářů
stálý odkaz

Zahradnická guerrilla

Netradiční virálek aneb aktivita, která má vést ke zkrášlení okolí. Na co sprejovat po historických památkách, když můžete „načerno“ osázet okolí květinami? Amatérští dobrovolní zahradníci se seskupují na Internetu a chystají invazi do ulic.

Více na Lupě.
18.03.2009 07:30:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Týden v technice: nový středočeský portál pro veřejné zakázky, inzerce na internetu vzrostla na 200 milionů

Portál Justice.cz nabízí nové funkce, středočeský kraj přichystal portál pro zadávání veřejných zakázek. Microsoft chce jednat s Yahoo!, Google cílí reklamu podle koníčků uživatelů. Zadavatelé internetové reklamy utratili v lednu 200 milionů Kč.

Více Profit.
16.03.2009 17:28:47 | 0 komentářů
stálý odkaz

Wolfgangu, za ty pixely koupíme útočníka!

Je těžká doba, kluby ve fotbalové Bundeslize shánějí peníze, kde se dá. Kolín dokonce oprášil poměrně starý, ale osvědčený nápad, hodlá vybírat peníze od fanoušků a firem po drobných, ale ve velkém…

Více na Lupě.
15.03.2009 11:11:44 | 0 komentářů
stálý odkaz

Týden v technice: více času u internetu, přehrávač ovládaný okem a SMS zdarma

Češi tráví u internetu více než 30 hodin za měsíc. Zákazníci T-Mobilu budou mít možnost odesílat textové zprávy zdarma. Facebook přichází s novou homepage a Japonští vědci přišli s nápadem, jak ovládat hudební přehrávač pomocí mrknutí oka.

Více Profit.
10.03.2009 08:00:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Krize! Už i těch počítačů se prodává méně…

Výzkumná společnost Gartner vydala prognózu, podle které prodeje počítačů letos klesnou o 12 procent. Prodeje budou klesat i na rozvíjejících se trzích, které doposud rostly nejvíce. Hitem jsou mininotebooky, těch se prý letos prodá jednou tolik co vloni.

Více na Lupě.
08.03.2009 16:03:30 | 0 komentářů
stálý odkaz

Psaní textovek z dětí blbce neudělá

Tedy alespoň podle jednoho z výzkumů. Zkratkovité psaní prý naopak naučí děti pracovat s jazykem a rozvíjí jejich schopnost učit se. Výsledek „procvičování jazyka“ v textových zprávách je občas k vidění, a není to hezké podívání…

Více na Lupě.
28.02.2009 13:39:30 | 1 komentářů
stálý odkaz

České osobnosti na Facebooku

Jak využívají Facebook známí lidé? Nejaktivnější jsou politici, kteří sociální sítě považují za důležitý kanál pro komunikaci s občany. Pozadu nezůstávají ani novináři a samozřejmě populární postavy české internetové scény. Jak tedy české osobnosti používají Facebook?

Více na Lupě.
24.02.2009 12:35:27 | 0 komentářů
stálý odkaz

Popírači Internetu (jako média)

I takoví lidé dnes existují a s jejich argumenty se dá bojovat jenom těžko. I když jsou pro nás nesmyslné. Aneb o střetu staré školy s generací, která si myslí, že Internet je všechno…

Více na Lupě.
23.02.2009 17:26:58 | 0 komentářů
stálý odkaz

Naprostou většinu odeslaných e-mailů tvoří spam

Podle některých zdrojů je to až 96 procent. Jenom čtyři ze sta e-mailů tedy nejsou spam. Odkud útočí spameři a jaké jsou jejich triky? Využívají samozřejmě i Valentýn nebo parazitují na jménu Baracka Obamy.

Více na Lupě.
17.02.2009 07:09:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jak pracovat s Twitterem?

Radí jeden z nejpovolanějších, Kevin Rose. Deset doporučení, které mají vést ke zvýšení počtu „followerů“. Úspěchy je možné slavit i jinak, než díky nafocení havarovaného dopravního letadla na Hudsonu...

Více na Lupě.
14.02.2009 11:07:03 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jak probíhá internetová aukce o krabičku cigaret?

V internetových aukcích se dá pořídit téměř všechno. Například předválečné srbské cigarety, i o ty se může nakonec strhnout zajímavý souboj s nečekaným rozuzlením a poučením pro sebeprezentaci na Internetu…

Více na Lupě.
07.02.2009 11:55:55 | 0 komentářů
stálý odkaz

SMS půjčka – jednoduchá, ale drahá

SMS půjčka znamená placení vysokých poplatků či úroků, oblíbili si ji hlavně obyvatelé severní Evropy. Má s ní zkušenosti skoro každý desátý Estonec, hitem je i ve Finsku a Švédsku a pořídit si jí můžete i u nás. Zatímco na severu Evropy si takto půjčují hlavně mladí, v Česku jsou klienty ti, kterým nevystačí výplata.

Více na Lupě.
04.02.2009 07:21:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

A je nás miliarda!

Tím „nás“ myslím uživatele Internetu po celém světě. Historický milník byl dosažen, nejvíce z obrovské internetové rodiny pochází z Asie, skoro polovina. Každý třetí z nás je buď Číňan nebo Japonec.

Více na Lupě.
31.01.2009 14:39:09 | 0 komentářů
stálý odkaz

Vyhledávač (YouTube) jako školní pomůcka

Žáci a studenti se prý na YouTube nejenom baví. Vyhledávače Google nebo Yahoo je už jako zdroje informací pro práce do školy omrzely, nyní vítězí názornost při prohlížení videí. Ostatně kde se dozvědět více o exotické zvířeně než na videoserveru? Jsou klasické vyhledávače ohroženy?

Více na Lupě.
25.01.2009 18:07:08 | 0 komentářů
stálý odkaz

Kyberšikana na vzestupu

Pod pojmem “kyberšikana” se skrývá šikanování pomocí moderních technologií. Ani Česku se kyberšikana nevyhnula, povšimlo si jí i Ministerstvo školství a chce s ní bojovat. Třeba vydírání hrozbou zveřejnění videa na Internetu může znamenat vážný problém.

Více na Lupě.
22.01.2009 07:32:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

IFPI: 95 % hudby je stále stahováno nelegálně

Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) ve svém reportu hovoří o nových obchodních modelech při prodeji hudby a o spolupráci s poskytovateli internetového připojení. Prodej online hudby táhnou hlavně USA a několik dalších zemí, převažuje ale nelegální stahování.

Více na Lupě.
20.01.2009 10:10:53 | 0 komentářů
stálý odkaz

Pánové textovek

Každý z nás má v mobilním telefonu čísla na různé lidi. Na rodinu, kamarády a třeba i známé osobnosti. Politici se poslední dobou začínají chlubit tím, s kým že si to volají nebo posílají textové zprávy. Co je na tom zvláštního?

Více na Lupě.
17.01.2009 09:02:13 | 0 komentářů
stálý odkaz

Výběr zajímavého porna z Facebooku

Hambaté obrázky na Facebooku jsou dvojího druhu. Jednak opravdové porno, které obvykle zakrátko zmizí, a pak také obrovské množství fotek kojících žen. Druhá varianta (tedy podle mého ne porno) z Facebooku také mizí, desítky tisíc lidí proti tomu protestují.

Více na Lupě.
10.01.2009 10:34:09 | 0 komentářů
stálý odkaz

WiFi zdarma jako konkurenční výhoda

Znáte to, každého potěší, když může v kavárně nebo obchodním centru využívat WiFi zdarma. Někteří jedinci dokonce do restaurací, kde nemají WiFi, ani nechodí. WiFi zdarma se ale začíná objevovat i na místech, kde bychom to nečekali. Třeba na benzínkách.

Více na Lupě.
03.01.2009 10:33:49 | 0 komentářů
stálý odkaz

iPhone umí otestovat uživatele na alkohol

Americké „Matky proti řízení pod vlivem alkoholu“ nadívají na nové Apple příslušenství. Bojí se, že jejich děti naučí nezřízeně konzumovat alkohol. Malá krabička připojená k iPhonu nebo iPodu totiž umí zjistit alkohol v krvi.

Více na Lupě.
27.12.2008 11:58:20 | 0 komentářů
stálý odkaz

Internet, mobilní telefon a volby. U nás?

V Estonsku se za dva roky dočkají možnosti volit pomocí mobilního telefonu. A to v parlamentních volbách, takže nejde o nějaké lokální referendum. Estonsko je tak po internetovém volení také průkopníkem ve volbách mobilních. Dokážete si představit podobné moderní volby u nás?

Více na Lupě.
21.12.2008 18:27:23 | 0 komentářů
stálý odkaz

IT show v knihovně

Říká se, že knihovníci si s technologiemi moc nerozumí. Podle vlastní zkušenosti vím, že to není tak docela pravda, i když problémy a zdržování čekají návštěvníka určitě. Pokud budete chtít v knihovně tisknout, pravděpodobně budete i za blbce…

Více na Lupě.
14.12.2008 19:15:05 | 0 komentářů
stálý odkaz

Video Engine Optimization - prosaďte svoje video

Natočit video a umístit ho na videoserver umí dnes každý. Horší je to ale se zajištěním diváků. Vzniká disciplína zvaná VEO, tedy Video (Search) Engine Optimization popisující správnou práci s videem na internetu pro zvýšení jeho návštěvnosti. Takže, jak na to?

Více na Lupě.
12.12.2008 08:00:35 | 0 komentářů
stálý odkaz

YouTube hledá filharmoniky

Konkrétně muzikanty hrající klasiku, kteří si můžou díky videu vysoutěžit přímou účast na koncertu v Carnegie Hall. Šanci má každý, jenom je potřeba něco umět. Což není v případě produkování online videozábavy vždy samozřejmostí.

Více na Lupě.
07.12.2008 13:18:19 | 0 komentářů
stálý odkaz

Spam trendy: obejdete se bez doktora?

Na tento dotaz odpovídají rozesilatelé spamu jednoznačně - ano. Podle skladby nevyžádaných e-mailů se zdá, že nejlepším byznysem spammerů je v současné době prodej nejrůznějších ilegálních léků.

Více na Lupě.
30.11.2008 08:54:22 | 0 komentářů
stálý odkaz

Google, iPhone a hulákání

Google má novinku – uživatel bude moci přes iPhone nadiktovat zadání pro vyhledávání. Může jít o přelomovou záležitost, na kterou se těší generace příznivců technologií. Ale má to vůbec nějaký smysl?

Více na Lupě.
23.11.2008 18:55:28 | 0 komentářů
stálý odkaz

Prehistorie sociálních sítí

Co tu bylo před Facebookem a jak jsme „síťovali“ na konci devadesátých let? Aneb krátký exkurz do na poměry Internetu velmi vzdálené minulosti, kdy v Americe sítě začínaly a u nás skoro neexistovaly.

Více na Lupě.
16.11.2008 13:42:35 | 0 komentářů
stálý odkaz

MyHeritage – amatérská genealogie

Pokud se zajímáte o svůj rodokmen nebo hledáte neznámé příbuzné, kromě standardního vyhledávání na Internetu můžete použít například rodinnou sociální sít MyHeritage, které před nedávnem nabídla svým uživatelům i českou lokalizaci. Co všechno umí?

Více čtěte na Lupě.
10.11.2008 12:26:05 | 0 komentářů
stálý odkaz

Virtuální úklona

Přenášejí se národní zvyklosti i do internetové komunikace? Jak vůbec elektronicky komunikují takoví Japonci, kteří jsou proslulí hlubokými úklonami? Existuje „virtuální úklona“, tedy nějaký zvláštní projev zdvořilosti při elektronické komunikaci?

Více na Lupě.
08.11.2008 09:18:57 | 0 komentářů
stálý odkaz

České televize a Internet: pomalá, ale jistá konvergence

Nedostáváme trochu málo? České televizní stanice mají obrovské množství zpravodajského materiálu, ne všechny ale poskytují divákovi na Internetu to, co by mohl požadovat. Online vysílání, tématické videozpravodajství, přístup k archivním pořadům, videoreportáže doplněné o textové zpravodajství, to vše by mohlo tvořit kompaktní celek.

Více na Lupě.
04.11.2008 21:47:01 | 0 komentářů
stálý odkaz

Špionátorem může být každý

Opravdu. Pamatujete si doby, kdy byl Internet v plenkách, vyhledávače pracovaly s pouhými několika miliony zaindexovaných stránek a byl problém najít relevantní informace? Onen čas je dávno pryč. Ten, kdo se nehlídá, zanechává o sobě na Internetu neuvěřitelné množství dat, které je samozřejmě jednoduché zneužít.

Více na Lupě.
01.11.2008 14:31:43 | 0 komentářů
stálý odkaz

Miniglosa psaná maxirukama...

… na mininotebooku. Sám sebe jsem navezl do experimentu, který má odpovědět na dotaz, zda je mininotebook vhodný ke psaní článků.

Maxiruka

Více na Lupě.
26.10.2008 10:23:56 | 0 komentářů
stálý odkaz

Můj kousek z WebExpo 2008

Opravdu jenom kousek, protože jsem v Suchdole strávil asi jenom 3 hodiny v sobotu. Viděl jsem dvě přednášky, dle mého názoru perfektní. David Špinar i Martin Kopta to s lidmi viditelně umí, nebojí se prezentovat a baví je to (o tom, že oboru rozumí, není myslím sporu). Témata víceméně markentingová mě zajímají, ostatní věci (vývoj webu, aplikace...) bohužel ne. Takže jsem si prostě našel to svoje a odcházel jsem spokojen. Ze dvou přednášek nemohu dělat závěry o kvalitách WebExpa, ale pokud jsem se dobře díval, nikdo z lidí pohybujících se po univerzitním areálu se nenudil. Každý si našel to svoje a asi je pravda když se říká, že podobná akce tu ještě nebyla.

Docela mě mrezelo, že jsem prošvihnul představování těch nejlepších startupů, těšil jsem se hlavně na prezentaci projektu SPRÁVNÝKROK.CZ, což je nový personální server postavený na principech WEB 2.0. Ostatně projekty hodnotil již před akcí Václav Stoupa (tedy po pořadatel WebExpa) pro BuzzMag (článek zde).

Pokud vás zajímá, jak to celé vlastně vypadalo, podívejte se na následující video, jeho autorem je Petr Ocásek:


WebExpo 2008 Prague Day One @ Yahoo! Video


Pokud vás zajímá, proč byla moje účast tak krátká a pouze jednodenní, odpověď je jednoduchá - už mě nebaví mít chřipku, proto jsem vynechal sobotu dopoledne, parník a celou neděli.

I když jsem se po univerzitním areálu motal krátce, potkal jsem zajímavé lidi, některé dokonce poprvé. Dlouze jsem se bavil s Honzou Havlem z Actumu, s ním se znám dlouho a pořád si máme co říci. Probírali jsme naše klienty a to, zda bude krize opravdu tak strašná. Martina Koptu znám krátce, ale opět jsme si hezky popovídali, seznámil jsem se s Janem Wagnerem (bohužel nebyl čas si promluvit) a Martinem Hassmanem ( podcast jsem ovšem stihl pochválit až druhý den prostřednictvím Facebooku). Dost lidí mi přišlo povědomých podle obličeje (podobnost s nějakou fotkou na profilu někde), nicméně pokud si nejsem absolutně jistý, raději nikoho neotravuji. Pro příště se tedy ke mně prosím hlaste vy :-)

Uvidíme se tedy za rok na stejné akci, s některými se doufám potkám dříve.
19.10.2008 13:27:19 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jára Cimrman je starej senila

Doby, kdy vynalézal a tvořil, jsou zřejmě dávno pryč. Nyní neví, co dělá. Používá sice internetové sociální sítě, což je na více než stoletého kmeta slušný výkon, ale moc se v nich neorientuje.

Více na Lupě.
19.10.2008 10:41:08 | 0 komentářů
stálý odkaz

Fotbal, to je hra. I na Internetu

Obliba kopané v Česku se promítá i do aktivity fanoušků na Internetu. Mnohé amatérské weby dosahují lepší úrovně než oficiální servery, fanoušci navíc neváhají využívat videa, diskusních fór i sociálních sítí. Světová pavučina omotala kopací míč už před mnoha lety.

Více na Lupě.
14.10.2008 09:23:44 | 0 komentářů
stálý odkaz

BBC pro vývojáře a vlastně pro všechny?

Jemima Kiss pro Guardian nakousla dost zajímavé téma. Otevře se mediální gigant BBC externím vývojářům, kteří budou moci připravovat své vlastní projekty na základě spolupráce a dat BBC? Facebook, Apple a Google jsou prý vzorem.

Více na Lupě.
11.10.2008 17:31:59 | 0 komentářů
stálý odkaz

Je tady český YouTube

Ohlášená událost je zde, funguje český YouTube (http://cz.youtube.com/), tedy přesněji řečeno česká lokální verze. Je tedy možné nastavit české preference, přednastaveným jazykem snad jenom prozatím zůstává angličtina (do češtiny je potřeba přepnout). Pro uživatele to na první pohled žádné převratné změny nepřináší, tedy kromě toho, že je mu pod nos podstrčen český obsah. Uvidíme, co přijde dál...
09.10.2008 10:53:19 | 0 komentářů
stálý odkaz

Netextové vyhledávání je na Internetu stále problém

Také byste chtěli vyhledávat mezi obrázky, videi nebo hudbou? Dostupná řešení zatím většinou pracují s textovým popisem objektu, objevují se ale i jiná řešení. Některé zajímavé projekty přitom vznikají i v Česku.

Více na Lupě.
09.10.2008 09:23:07 | 0 komentářů
stálý odkaz

Tak jsem si objednal mininotebook

Nakonec jsem neodolal a objednal jsem si další hračku, která možná brzy skočí ve skříni. Nalákala mě cena a docela slušné parametry. Už se vidím v kavárně, jak píšu glosy nebo vyřizuji e-maily. Popravdě, nemůžu se dočkat, až budu mít mininotebook v ruce.

Více na Lupě.
05.10.2008 17:14:05 | 0 komentářů
stálý odkaz

ASUS EEE PC4G-W074 7'' - první zkušenosti

Tak mám za sebou první den s novým mininotebookem, tady je prvních pár postřehů a poznámek:

1) skvěle rychlý start, za 20 s
2) klávesnice se dá, je to jenom o zvyku
3) displej opravdu mrňavý, ale na prohlížení webu stačí
4) nadstavba od Asusu nad Linuxem je perfektně přehledná
5) má v sobě OpenOffice
6) Wi-Fi připojení funguje dobře po prvním testu v kavárně
7) jednou mi zamrzl prohlížeč, je to Firefox
8) necelé kilo váhy je znát (nepronese se)
9) rozměry perfektní, vejde se do každé tašky nebo kabelky, možná i do kapsy od kapsáčů
10) touchpad je hodně citlivý, nazačátek jsem měl truchu problém "trefit se"
11) stejně jako start je rychlé i vypnutí
12) mám bílou variantu, design je hezký
13) plasty vypadají dobře zpracované, snad se nerozpadne
14) cena 4500 Kč je velkou výhodou

ASUS EEE

Celkový dojem je zatím dobrý, EEE splnilo moje očekávání, tedy dají se na něm dobře psát poznámky a prohlážení internetu taky ujde. Ovládání systému je intuitivní, design i aplikace jsou docela sexy. Jde o ideální stroj do tašky a k prohlížení internetu v kavárně. Zatím největším problémem je pro mě citlivý touchpad, i na klávesnici si doufám zvyknu, zatím znamená více překlepů než obvykle.

Hezký blogspot o tomto mininotebooku napsal elka.
03.10.2008 12:55:10 | 8 komentářů
stálý odkaz

Porno na Facebooku

Při prohlížení osazenstva Facebooku jsem narazil na jeden zajímavý profil, na základě kterého mi došlo, že se na této sociální síti sdružují i pornoherci a pornoherečky. To by nebylo nic tak zvláštního, kdyby profilová fotka nebyla z tvrdšího soudku.

Doteď jsem si myslel, že porno nemá na Facebooku co dělat. Asi nemá, ale občas prostě neco proklouzne. Profil má i Silvia Saint, jedna z celosvětově populárních českých pornohereček. V jejím profilu hambaté obrázky nenajdete.

Porno na Facebooku
02.10.2008 16:26:13 | 7 komentářů
stálý odkaz

Hračičky pro děti, a to supermoderní

Dnes u dítěte jenom těžko uspějete s tahacím kačerem nebo houpacím koněm. Ratolesti chtějí herní konzole, hudební přehrávače, subnotebooky. Objevují se technologické novinky pro ty opravdu mladé uživatele.

Více na Lupě.
27.09.2008 10:00:23 | 0 komentářů
stálý odkaz

Jára Cimrman ovládá sociální sítě

Mnohým uživatelům se to nelíbí, ale na Facebooku a LinkedIn se objevila fiktivní postava Járy Cimrmana. Získává si mnoho příznivců. Podle všeho stojí za profily různí lidé, ten z LinkedIn je aktivní a komunikativní, ten z Facebooku pouze přijímá nabídky přátelství.

Více na Lupě.
24.09.2008 10:02:11 | 0 komentářů
stálý odkaz

Informace, informace, informace...

Pokud jsem se díky technologiím stal na něčem závislý, tak jsou to informace. Zprávy a sportovní výsledky, četba oblíbených periodik na Internetu. Přitom na dovolené člověk zjistí, že naprostou většinu z dat, které je nucen vstřebávat, vlastně vůbec nepotřebuje. A nejlépe je na pláži nebo v horách, bez informací…

Více na Lupě.
20.09.2008 11:06:48 | 0 komentářů
stálý odkaz

Politici objevují Facebook

Populární sociální síť Facebook má přes 100 milionů uživatelů a nemohla tedy uniknout pozornosti politiků, kteří hledají nové cesty, jak oslovit voliče. Ve světě je hvězdou Barack Obama, i u nás se na Facebooku začínají objevovat například kandidáti pro podzimní volby do Senátu.

Čtěte na Lupě.
18.09.2008 10:14:26 | 0 komentářů
stálý odkaz

Partička z Facebooku

Mezi přáteli na Facebooku najdete staré známé, celebrity, neexistující osoby, obchodní partnery, prostě záběr je dost široký. Kdo se může chlubit tím, že se přátelí s Járou Cimrmanem, nebo populárním sprostým ženichem Jirkou Károu?

Více na Lupě.
14.09.2008 10:03:58 | 0 komentářů
stálý odkaz

Weby a služby, které možná ani nepotřebujete…

Chcete si vytvořit vlastní karikaturu? Zajímá vás, jak říkají v cizině zavináči? Hledáte stránku, na které se můžete nudit? Nebo snad inspiraci pro vytvoření nejošklivější stránky na světě? Pak využijte následující netradiční rozcestník po službách, které potřebujete obvykle pouze jednou do roka.

Čtěte na Lupě.
07.09.2008 08:58:34 | 0 komentářů
stálý odkaz

Počítačový vir přežije i ve vesmíru

I mistr tesař se někdy utne, takže se „pozemský“ počítačový červ dokázal dostat i na jinak doufejme dobře zabezpečenou výzkumnou stanici na oběžné dráze. Máme se bát útoku z vesmíru?

Čtěte na Lupě.
06.09.2008 10:53:11 | 0 komentářů
stálý odkaz

Weby a služby, které se vám možná hodí

Máte dost bezpečná hesla? Chcete tvořit čtenářský deník, aniž byste přečetli jedinou stránku knihy? Využijete slovník cizích slov? Jací žurnalisté jsou obyčejní lidé? Víte, jak organizovat čas online? A co tvorba pdf dokumentů bez softwaru?

Více čtěte na Lupě.
03.09.2008 12:07:30 | 0 komentářů
stálý odkaz

Šmírujme zvířátka!

Gorilky asi všichni známe, teď je tu něco daleko zajímavějšího. Okapi, tedy podivní tvorové, se představují díky online přenosu Českého rozhlasu. Je tu opět doba, kdy budeme většinu pracovní doby šmírovat zvířátka?

Více na Lupě.
30.08.2008 09:38:53 | 0 komentářů
stálý odkaz

Petra Vondráčková: Ohroženi závislostí jsou hlavně mladí a IT specialisté

Na otázky týkající se závislostí na technologiích odpověděla klinická psycholožka Petra Vondráčková. Existuje vůbec tato závislost a jak se projevuje? Jak probíhá léčba a jak dlouho může trvat? Jaké jsou nejvíce ohrožené skupiny? V Jižní Koreji byly již prý zaznamenány případy úmrtí v internetových kavárnách.

Rozhovor čtěte na Lupě.
28.08.2008 12:39:46 | 0 komentářů
stálý odkaz

Bude Twitter newsroomem budoucnosti?

S touto kacířskou myšlenkou přišel ve svém článku Chris O’Brien. Tento novinář z San Jose Mercury News píše, že se o zemětřesení dozvěděl díky Twitteru a právě Twitter byl prvním zdrojem informací. Mohou mít mikroblogy nějaký zásadní význam pro vývoj internetového zpravodajství?

Více na Lupě.
23.08.2008 12:31:35 | 0 komentářů
stálý odkaz

Twitter: v jednoduchosti je síla

Mikroblogy jsou oblíbené hlavně díky své jednoduchosti. Ve světě jim vládne Twitter, oblíbený i u nás. Uživatelé na nich píší o svých soukromých věcech stejně jako o pracovních problémech. Pouhých 140 znaků mnohdy znamená oznámení svatby nebo deníkový zápisek z dovolené.

Více na Lupě.
23.08.2008 12:28:45 | 0 komentářů
stálý odkaz

Detektiv hlubokého webu

Mezi hledanými výrazy ve vyhledávačích se často vyskytují jména lidí – hledáme staré kamarády, obchodní partnery, celebrity. Většina z nás využívá Google, ale jsou tu i jiné možnosti, jak se k lidem dostat.

Více na Lupě.
17.08.2008 16:37:59 | 0 komentářů
stálý odkaz

Nechte se ohodnotit

A to tou nejjednodušší cestou. Jde pouze o vzhled a o to, co si ostatní uživatelé Internetu o vás pomyslí na základě pouhé jedné fotky. Kolikrát se můžete dozvědět zajímavé věci, pokud zvolíte ty správné dotazy.

Více na Lupě.
11.08.2008 16:18:16 | 0 komentářů
stálý odkaz

Mají Češi rádi sociální sítě?

V Česku existuje velká skupina internetových uživatelů, kteří si bez sociálních sítí nedokáží virtuální komunikaci představit. I osobnosti českého Internetu využívají nejrůznější aplikace pro zábavu i pracovně. Inzerenti mohou uvítat možnost maximálně přesného cílení.

Více čtěte na Lupě.
06.08.2008 07:09:12 | 0 komentářů
stálý odkaz

Cuil se zas tak moc cool nezdá

Pár dní je na světě nový vyhledávač Cuil, který založili odpadlíci z Googlu. Názory na tento projekt se různí, převládají spíš ty negativní. Každopádně výsledky vyhledávání jsou o dost jiné než ty, které poskytuje Google.

Více čtěte na Lupě.
02.08.2008 09:23:05 | 0 komentářů
stálý odkaz

Pomůže sociální síť najít práci?

Specializované sociální sítě mohou sloužit také jako prostředek k hledání práce. Například služba LinkedIn.com mi přinesla již dvě pracovní nabídky, aniž bych se snažil o to tyto kontakty vyhledávat. Profil může sloužit jako náhrada klasického životopisu uloženého na personálním serveru.

Více čtěte na Lupě.
26.07.2008 09:22:00 | 0 komentářů
stálý odkaz

 

© 2008 Jan Handl


ODKAZY: Cestovatelský video blog  BAZHAR.blog  Web-Design BLOG  O všem i ničem  DJ Josef Průša  Všední blog Tomáše Jelínka  Hrouda: Sakra, chci účinnější inzeráty  Překladatel reklamštiny

  optimalizace PageRank.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se